EED10 Years Supporting Democracy

Тарас Прокопишин

Apply for support

Медіа-проєкт The Ukrainians

Соціолог за освітою, він став медіа-менеджером і заснував один із найзахоплюючих медіапроєктів України – відзначену нагородами медійну екосистему з місією уможливлювати позитивні соціальні зміни в Україні.

TheUkrainians big

Тарас Прокопишин – молодий чоловік із глобальними амбіціями. Нещодавно внесений до списку переможців Премії "30 до 30" Міжнародної асоціації засобів масової інформації (INMA), пан Прокопишин є керівником медіапроєкту The Ukrainians, про який він говорить як про «медійну екосистему», що складається з чотирьох окремих видань, бренд-студії та освітні проєктів. Його мета – створення в Україні медіакомпанії світового рівня.

Цей 29-річний львів’янин разом із двома друзями-медійниками заснував The Ukrainians у 2014 році після протестів на Майдані та української Революції Гідності. Соціолог за освітою, він замислив створити тоді онлайн-блог як свого роду засіб зміни соціальної поведінки молодих українців.

«Ми хотіли вийти із дискурсу «страждальництва» в українських ЗМІ та суспільстві загалом. Якщо хтось із українців ставав успішним, його автоматично вважали корумпованою та нечесною людиною. У молоді часто спостерігалося відчуття апатії до суспільно-політичних питань. Вони хотіли змінити своє життя на краще, але не хотіли брати на себе відповідальність і щось для цього робити. Ми хотіли змінити цей дискурс розповідаючи про успішних українців, які могли б слугувати прикладом для решти суспільства. Ми хотіли показати, що є багато освічених людей, які досягають успіху чесно і які є відповідальними громадянами, які хочуть зробити нашу країну ще кращою», – пояснює він.

Рішення, знайдене командою, було простим, але елегантним. Кожного тижня вони публікували розлоге інтерв’ю з одним із успішних українців. Кожна історія ілюструвалась широкоформатними високоякісними фотографіями. Фінансували цей онлайн-журнал за рахунок своїх студентських стипендій, але загалом проєкт був волонтерським.

«Під час інтерв’ю ми кожного разу ставили своїм гостям ті ж самі питання: Ви успішна людина? Що для вас означає успіх? Чому варто брати на себе відповідальність за свої дії? Що для вас означає чесність? Ми очікували, що ці люди не будуть прирівнювати успіх до грошей, і хотіли, щоб наша аудиторія теж це зрозуміла. Розповідаючи про історії їхнього успіху, ми хотіли донести думку про те, що позитивні зміни в нашому суспільстві може робити кожна людина. Ми хотіли розбивати стереотипи й вибудовувати рольову модель нового громадянина України: некорумпованого, небайдужого, активного», – пояснює пан Прокопишин.

Шість років тому він разом із співзасновниками збирав інформацію й записував ці інтерв’ю у свій вільний час. Пізніше вони видали дві книги інтерв’ю, які розійшлися накладом у кілька десятків тисяч примірників. Але тільки вісімнадцять місяців потому вони прийняли рішення займатися цим професійно, що стало початком тих успіхів, якими ця різнобічна медіакомпанія користується сьогодні. Спільнокоштом вони зібрали 130 тисяч гривень (менше ніж 7 тисяч євро) для фінансування розробки нового вебсайту, яким вони користуються й до цього дня, – крихітну суму, за визнанням пана Прокопишина, але тоді вона здавалась величезною купою грошей.

TheUkrainians4

Пан Прокопишин – людина із стратегічним баченням. В інтерв’ю ЄФД він розповідає, що бачить місію своєї компанії в тому, щоб уможливлювати соціальні зміни за допомогою інструментів журналістики. «Ми прагнемо бути високоякісними і впливовими, і ми працюємо заради створення медіакомпанії світового рівня», – говорить він.

Сьогодні розлогі інтерв’ю з високоякісними фотографіями залишаються центральним напрямком діяльності різнобічного медіапроєкту The Ukrainians. Відмічений багатьма нагородами, бренд The Ukrainians продовжує фокусувати увагу на важливості соціальної ініціативи й відповідальності, розповідаючи історії про індивідуальні та колективні ініціативи, які формують сучасну Україну. Контент націлений на освічену міську молодь – людей, яких пан Прокопишин ідентифікує як ключових осіб, що мають вплив на події, людей, які можуть створювати справжні зміни в суспільстві, якщо їм дати правильні інструменти. Ці історії успіху мають на меті, як він говорить, «мотивувати молодь і розвивати їхні інтелектуальні можливості».

В 2018 році вебсайт розширився і став включати низку концептуально пов’язаних медіапродуктів, які всі мають свою особливу соціальну місію.

Зараз в екосистемі є Reporters, онлайн-журнал, який спеціалізується на художніх репортажах. Також є видання Creatives, яке пропонує інтерв’ю з лідерами українських креативних індустрій. Компанія також працює з комерційним сектором і громадськими організаціями у спецпроєктах, але пан Прокопишин із командою погоджується працювати тільки з соціально відповідальними бізнесами. 

Новим продуктом стало видання Новини здорової людини, контент якого спрямований на більш молоду й менш кар’єрно-орієнтовану аудиторію і має на меті мобілізувати молодих людей, які зазвичай не цікавляться політикою. На додаток до вебсайту, кожного дня компанія розсилає через соціальні мережі близько 7 інформаційних повідомлень з новинами про події в галузі культури, науки і техніки, музики, а також новини про корупцію та політику. «Це «здорова» новинний проєкт, який не відштовхує молодь, але також має соціальне спрямування», – говорить він.

TheUkrainians3

Компанія співпрацює з факультетами журналістики багатьох ВНЗ і пропонує програму стажування для студентів. Деякі з цих колишніх стажерів приєднались до колективу компанії, що складається з 20 осіб і зараз базується у Львові та Києві, а інші йдуть працювати в інших медіавиданнях. Пан Прокопишин сподівається, що їхній досвід роботи в The Ukrainians має позитивний вплив на їхнє формування як майбутніх журналістів.

Він визнає, що грант від ЄФД надав його медіагрупі важливе проміжне фінансування у критичний період розвитку компанії, оскільки перед ними раптово постала проблема нестачі фінансування в той час, коли вони створювали те, що він називає «команда мрії». Він наголошує, що його персональні нагороди, такі як премія від INMA у 2020 році, потрапляння у список молодих лідерів України Top 30 Under 30 від видання Kyiv Post, і вихід у фінал заснованої Українським ПЕН Премії імені Георгія Ґонґадзе 2019 року – це все є визнанням високого професійного рівня його команди.

Як керівник медіавидання, яке більше сфокусоване на якості, аніж на кількості, пан Прокопишин вважає, що, хоча зараз донорська підтримка має критично важливе значення для продовження існування його компанії, взаємини компанії з читачами є ключем до її майбутньої економічної стабільності. Він каже, що різке падіння доходів від реклами під час весняного сплеску пандемії Covid-19, допомогло йому ще більше усвідомити важливість цих відносин.

TheUkrainians2

«Для нас наші читачі є нашими спільниками в процесі створення медіа, яке може ініціювати соціальні зміни. Ми першими з українських медіа розпочали програму членства – ми запустили її в розпал карантину Covid-19. Учасники та учасниці нашої спільноти не просто допомагають фінансувати нас, а й допомагають своїм соціальним капіталом, контактами, часом та енергією. Вони підтримують нашу місію. І для таких членів ми надаємо особливі послуги, як наприклад квитки на онлайн-фестиваль The Ukrainians Festival 2020. Ми ніколи не встановимо платний доступ до інформації, і ніколи не використовуватимемо банерну рекламу. Ми завжди будемо забезпечувати максимальну зручність користування для читачів», – розповідає він.

Він відкрито визнає, що The Ukrainians це його «проєкт життя». «Я живу цією роботою. Я розумію яку силу ми маємо для впливу на Україну, український медіаринок і розвиток демократії в нашій країні. Середній час читання наших спецпроєктів — більше 10 хвилин, і 70 відсотків читачів дочитують ці тексти до кінця. Якщо нам вдасться зробити так, щоб наші читачі витрачали свій час на те, щоб прочитати одну з наших статей, а не дарма витрачали час, то для нас це вже буде міні-перемогою і невеликим кроком у досягненні нашої мети з уможливлення соціальних змін», – говорить він наостанок.