EED10 Years Supporting Democracy

Альона Романюк

Apply for support

Альона Романюк і Платформа «По той бік новин»

Українська фактчекінгова платформа, яка застосовує гумор, щоб допомогти пересічним українцям відрізняти справжні новини від фейкових.

AlyonaRomanyuk 3

Наприкінці березня, коли розпочалась коронавірусна пандемія, Альона Романюк, головна редакторка фактчекінгової платформи «По той бік новин», працювала без сну три ночі поспіль.

«До того часу ніколи не бачила так багато фейкових новин і дезінформації. Кожного дня ми отримували сотні прохань про перевірку новин, і наша команда з двох осіб була повністю завалена цією роботою». Вона виклала на фейсбук-сторінці платформи «По той бік новин» відео з поясненням для аудиторії, що ці запити отримані, але потрібен час для того, щоб з усіма ними розібратись і відповісти.

Пані Романюк зібрала навколо себе команду колег – професійних журналістів, аналітиків та фактчекерів, які в період карантину працювали з дому, і вони запустили ініціативу “По той бік пандемії”.- Це сайт coronafakes.com, в якому публікують спростування фейкових новин , пов’язаних з COVID -19, пояснюють, що реально стоїть за такими повідомленнями , і показують, як працюють маніпуляції.

Раніше цього року команда спростовувала до 50 фейкових новин на тиждень і робила експрес-фактчекінг кількох сотень повідомлень, які надсилали підписники.

Пані Романюк пояснює, що платформа «По той бік новин» почала працювати у 2018 р. як частина більш широкого проєкту, який працює з блогерами й журналістами та здійснюється українською неурядовою організацією «Інститут регіонального розвитку преси».

«Я зрозуміла, що в плані медіаграмотності й медіаосвіти в Україні на ринку була величезна ніша - побутові побрехеньки. Ніхто не займався тією дезінформацією та фейковими новинами, які пересічна людина бачить кожного дня. Я хотіла розповісти людям, як перевіряти інформацію, показати їм, як це робити, й пояснити, як маніпулюють новинами», – говорить вона в інтерв’ю з ЄФД.

Те, що розпочиналось як онлайн-кампанія, зараз працює як онлайн-ЗМІ, який має в межах 2 мільйонів відвідувачів його онлайн-платформи щомісяця, і 47 тисяч друзів тільки на фейсбук-сторінці. Це все природне зростання, оскільки платформа ніколи не сплачувала за просування будь-яких своїх матеріалів.

Коли її вперше запустили, платформа «По той бік новин» швидко сформувала аудиторію, і за пару місяців її матеріали привернули до себе увагу значної кількості читачів.

Пані Романюк згадує, що першою спростованою ними фейковою новиною, яка миттєво поширилась у ЗМІ, була історія про те, що начебто український уряд мав намір замінити виплату за декретною відпусткою на виплату в сумі 5.000 гривень для оплати праці няні.

«Ми пояснили, що виплати за декретною відпусткою закріплені законом, і що програма оплати послуг нянь була експериментальною програмою, яку випробовував уряд. Ми попросили читачів поділитися цією інформацією зі своїми друзями, що вони і зробили. Всього за кілька днів ми охопили аудиторію понад 400.000 осіб», – пояснює вона.

На думку пані Романюк, успіх платформи став можливим завдяки трьом ключовим елементам. Її аналітики та фактчекери використовують просту й зрозумілу мову для пояснення складних явищ, про які поширюють фейки. Вони використовують багато гумору і мемів. Головне – тісні стосунки зі своєю аудиторією – простими українцями, які в першу чергу надсилають їм такі фейкові новини, а потім широко розповсюджують отримані роз’яснення серед своїх друзів через інші платформи, які проєкт «По той бік новин» ніколи не зміг би охопити.

Гумор є обов’язковим. «Люди заходять у соціальні мережі, щоб відпочивати, а не навчатися. Вони прагнуть розваг, і їх приваблюють кумедні фотографії та меми, які ми використовуємо для ілюстрації фейків», – пояснює вона.

AlyonaRomanyuk 2

І дійсно, з гумором у неї все добре. Пані Романюк, яка має досвід роботи у зв’язках з громадськістю та захисті репутації в кризових ситуаціях, розповідає про те, як у 2018 р. в якості експерименту вона надіслала у ЗМІ прес-реліз із фейковим інформаційним приводом.

«Незадовго до того було проведено дослідження, згідно з яким начебто 48% українців могли відрізнити справжню новину від фейкової. Я вирішила продемонструвати, що це не так. Я хотіла підкреслити важливу роль, яку мають виконувати журналісти, завдання яких є перевіряти достовірність та аналізувати інформацію перш ніж її публікувати. Я написала прес-реліз про те, що начебто експерти такої собі Всесвітньої організації управління океану та атмосфери прогнозують, що жителі південно-східних регіонів України зможуть побачити появу кульових блискавок, і потім розіслала його на адреси 160 місцевих ЗМІ», – розповідає вона.

Упродовж п’яти годин фейкову новину пані Романюк поширили понад 70 регіональних ЗМІ. До опівночі цю новину підхопили також і загальнонаціональні ЗМІ. Потім вона транслювалась на одному з найпопулярніших українських телеканалів, що, як зазначає пані Романюк, мало суттєве значення, оскільки таким чином фейкова новина легітимізувалась, бо люди довіряють цьому телеканалу. Загалом цю інформацію поширили понад 200 ЗМІ по всій Україні, а телесюжет тільки в інтернеті подивились майже півмільйона користувачів.

За деякий час пані Романюк відкрила, що той прес-реліз був фейком. Вона зауважує, що цей експеримент не коштував їй грошей, він просто коштував їй витраченого часу. Тепер вона часто наводить цей випадок в якості прикладу під час лекцій, які вона дає студентам журналістики, щоб донести до них розуміння важливості постійної та послідовної перевірки фактів.

alyonaromanyuk big

Пані Романюк підкреслює, що платформа тісно співпрацює зі своєю аудиторією, і що успіх платформи став можливим завдяки довірлив им стосункам з аудиторією.

«Наші читачі надсилають нам новини, які, як вони підозрюють, можуть бути фейками, і вони просять нас перевірити ці новини. Ми дякуємо їм за допомогу, і ми завжди щирі з ними. Ми консультуємося з експертами і пишемо чіткі пояснення щодо цих інфоприводів . Іноді, на жаль, ми також можемо допускати помил ки. Але якщо таке трапляється, ми визнаємо це й пояснюємо, що зробили помилку», – розповідає пані Романюк. Вона вважає, що все це є частиною тієї ролі, яку виконує платформа для підвищення медіаграмотності і саме так формується довіра до медіа.

Грант від ЄФД забезпечив редакцію платформи «По той бік новин» важливою фінансовою підтримкою в перехідний період, коли вони стикнулися з розривом у фінансуванні. Вона також надала їм можливість перезапустити нові канали в Instagram і Telegram, і, крім того, тепер вони випускають щомісячний електронний бюлетень.

Як освітянка, пані Романюк добре усвідомлює, що в той час як основною аудиторією платформи є звичайні українці, ініціатива також слугує важливим інструментом для навчання студентів-журналістів.

«Дуже важливо, щоб студенти розуміли, як працює інформація і дезінформація. Все це можна знайти на нашій платформі. Тож, таким чином, вони мають можливість зробити все необхідне для того, щоб не стати інструментами пропаганди», – пояснює вона.
Тепер пані Романюк має плани запустити подкасти й перейти в офлайн за допомогою інформаційної кампанії та, можливо, серії короткометражних роликів про фейкові новини. «Ми - організація, до якої люди мають довіру, і що б ми не робили, ми маємо цю довіру зберегти. Це є запорукою нашого успіху», – говорить вона.