Річниця повномасштабної війни в Україні

Виконавчий директор EED Єжи Пом’яновський розмірковує про рік, який минув з початку повномасштабної війни в Україні.

Ukr1300

Рік тому я був одним з тих, хто все ще сподівався, що повномасштабного російського вторгнення в Україну ще можна запобігти. Ранок 24 лютого довів, що то була даремна надія, оскільки російські танки перетнули кордон України, а російські бомби впали на околиці столиці країни Києва, а також на населені пункти по всій центральній, східній та південній Україні.

Минулий рік був роком величезних страждань і болючих травм для народу України. Мільйони жителів були вирвані зі своїх домівок і розлучені зі своїми рідними, був запроваджений режим воєнного стану, а Україна стала місцем наймасштабніших бойових дій в Європі з часів Другої світової війни. Це також був рік, коли світ постійно дивувався силі та стійкості українського народу, який протистоїть російській агресії на полях військових битв, у суспільстві в цілому та в засобах масової інформації, розвинувши один з найпотужніших волонтерських рухів за останні десятиліття.

У перший день війни EED адаптував свої грантові процедури для надання негайної допомоги партнерам. Наш «Механізм екстреної підтримки Україні», запущений 25 лютого, надавав партнерам екстрене дофінансування їхніх грантів для покриття термінових витрат, таких як евакуація в безпечніші місця, координація термінової гуманітарної допомоги, заміна обладнання, що було втрачено або пошкоджене через війну, відкриття офісів у нових місцях та інші нагальні потреби, які були актуальні для продовження роботи громадських організацій. Грантоотримувачам також було запропоновано негайне продовження їхніх поточних грантів.

Протягом перших двох місяців війни в рамках цього механізму EED виділив 77 грантів, надавши життєво важливу допомогу партнерам під час хаосу початкового періоду війни, коли багато інших організацій були вимушені тимчасово призупинити грантові програми. Сьогодні грантоотримувачі EED працюють у 23 з 25 областей України, і наразі ми маємо в Україні 101 відкритий грант.

ЗМІ становлять значний відсоток нашого портфоліо. Протягом минулого року EED надавала гранти багатьом відомим незалежним ЗМІ, таким як Kyiv Independent, Слідство.Інфо та Ліга.net, а також ЗМІ, що працюють на передовій, таким як Медіагрупа «Накипіло», співробітники якої продовжували вести репортажі з Харкова, коли місто перебувало під постійними інтенсивними обстрілами з боку російських військ, а також гіперлокальним ЗМІ, які працюють у безпосередній близькості до лінії бойових дій.

Протягом минулого року громадянське суспільство України тісно співпрацювало з державою, щоб допомогти своїм співгромадянам і захистити країну від російської агресії. Незважаючи на виклики війни, громадянське суспільство також залишалося дуже пильним щодо відіграння своєї важливої ролі у збереженні демократичних реформ в Україні та щодо запобігання потенційним небезпекам, які можуть виникнути в разі втрати системи стримувань і противаг в управлінні державою. Оскільки Україні тепер надано статус кандидата на членство в ЄС, ця робота щодо забезпечення підзвітності, прозорості та боротьби з корупцією стає більш важливою, ніж будь-коли.

Серед найбільш емоційних і пам’ятних моментів цього року пригадуються ті, коли Олександра Матвійчук, правозахисниця і голова ГО «Центр громадянських свобод» (колишнього грантоотримувача EED) отримала за свою роботу
Нобелівську премію миру, і коли їй разом з іншими представниками України було присуджено Премію Європейського парламенту імені Андрія Сахарова «За свободу думки» на знак визнання мужності народу України.

У липні 2022 року за підтримки EED декілька провідних партнерів громадянського суспільства взяли участь у Конференції з питань відновлення України (URC2022) в м. Лугано, де вони представили Маніфест громадянського суспільства – Луганську декларацію, яка визначає спільні принципи відбудови України та зазначає червоні лінії, перетин яких тягне за собою екзистенційні ризики для України та українців.

До кінця 2022 року Маніфест підписали понад 300 організацій громадянського суспільства, а лише в січні 2023 року його підписали ще 215 нових організацій. За словами Олександра Солонтая, одного з ініціаторів і авторів цього документу, багато хто зараз сприймає Маніфест як життєво важливу частину перемоги України, а не просто як дорожню карту, яку слід реалізувати після війни.

З нагоди трагічної річниці початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну я хотів би ще раз підтвердити непохитну підтримку з боку EED повного відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а також нашу тверду готовність надавати допомогу українському громадянському суспільству і незалежним ЗМІ як зараз, під час війни, так і після неї, в рамках комплексного процесу відновлення України.

Слава Україні!