Kyiv Independent

Англомовне видання, створене у грудні минулого року, сьогодні є провідним ЗМІ, що веде репортажі та надає коментарі на тему війни в Україні. Його щоденно читають мільйони людей в усьому світі.

KyivIndependent big

З моменту початку повномасштабної війни в Україні Kyiv Independent став основним джерелом новин з місць подій в Україні, яке найбільш повно висвітлює те, що відбувається, англійською мовою.

Одну зі статей видання процитувала президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час свого виступу перед Європарламентом. Журналістів Kyiv Independent часто запрошують для надання коментарів міжнародні теле- та радіомережі, а їхні статті публікують такі міжнародні видання як New York Times і Guardian.

Запуск нового видання

В березні у Kyiv Independent, яким керують головна редакторка Ольга Руденко і генеральна директорка Дарина Шевченко, було майже 11 мільйонів відвідань на вебсайті, понад 2 мільйони читачів у Twitter і 50000 читачів на каналах Telegram та Instagram.

Це неабияке досягнення для видання, заснованого лише минулого грудня, і воно стало можливим завдяки терміновому гранту від EED та проведенню краудфандінгової кампанії.

8 листопада було закрито видання Kyiv Post, англомовну газету, до якої звикли покоління читачів і яка виходила впродовж 26 років, і саме це спонукало звільнених журналістів створити нове медіа. Газета Kyiv Post була популярна серед читачів у міжнародному співтоваристві, а також серед представників вищого політичного керівництва та експертів по Україні. Раптово власник газети оголосив про свій намір взяти під контроль її редакцію, яка завжди дотримувалась редакційної незалежності.

«Ми не могли залишити Україну без незалежного англомовного видання в той час, коли відбувалося так багато подій. Десятки тисяч російських військ скупчувались біля українських кордонів. Було багато новин з України, але зовсім небагато з них перекладались англійською. Нам потрібно було забезпечити роботу такого видання, яке б могло стати мостом між Україною та світом. Діяти треба було швидко», – говорить Дарина Шевченко у розмові з EED.

За тиждень команда створила інформаційний бюлетень Ukraine Daily, й тоді ж почала планувати наступний крок. Члени команди дізналися, що власник Kyiv Post планує знову відкрити газету, але вже з новими співробітниками, і що час був не на їхньому боці.

Журналісти були сповнені рішучості створити самоокупну медіа-компанію, яка б не мала зв’язків із товстосумами-олігархами або політиками, що контролюють більшість інших українських ЗМІ.

Команда почала контактувати з потенційними донорами, включно з EED, і запустила краудфандингову кампанію на платформах Patreon і GoFundMe. Вони встановили партнерські зв’язки з місцевою дизайнерською агенцією «Dudka Agency», яка на безоплатній основі за шість днів розробила вебсайт видання. Були налагоджені контакти з комерційними компаніями і потенційними рекламодавцями.

Власниками видання частково є самі журналісти. Як зазначає Дарина, для нового видання було важливо мати диверсифіковані джерела фінансування.

KyivIndependent2

«Служити лише своїм читачам і громаді, більше нікому»

6 грудня в результаті співпраці журналістів і міжнародної консалтингової компанії Jnomics Media було запущено нове видання Kyiv Independent, і його команда почала працювати в офісі, наданому іншою організацією. Головною редакторкою нового видання журналісти одноголосно обрали Ольгу Руденко, яка раніше була заступницею редактора в Kyiv Post, а попередній редактор Kyiv Post після багатьох років роботи вирішив піти на пенсію.

Як написано на вебсайті видання, Kyiv Independent було створено як медіа, яке має на меті «служити лише своїм читачам і громаді». Це також є однією з причин, чому видання не має платного доступу і є відкритим для всіх.

Дарина зізнається, що в той час ніхто в команді, навіть досвідчений репортер з питань оборони Ілля Пономаренко, не вірив у повномасштабне вторгнення Росії. Менше з тим, команда взялася за розробку плану дій у надзвичайних ситуаціях, узгоджуючи з донорами, включно з EED, питання щодо перенаправлення фінансування на випадок колапсу банківської системи і планування місць збору в Києві на випадок війни.

michel min

Початок повномасштабної війни

«Звичайно, коли 24 лютого почалося вторгнення, все пішло не за планом. Люди повинні були думати про свою безпеку і про безпеку своїх родин», – говорить Дарина.

Більша частина команди переїхала до більш безпечних місць на заході країни, але два кореспонденти, Ілля Пономаренко та Анна Миронюк, з першого дня добровільно зголосилися залишитись у Києві.

«Ми ними дуже пишаємося і вдячні їм за це», – говорить Дарина. – Ми знали, що не могли давати журналістам завдання вести репортажі з окупованих територій. Це занадто небезпечно. Але ці два репортери одразу ж добровільно викликалися самі».

Команда почала працювати цілодобово, і з першого дня вторгнення співробітники видання забезпечували повне і незалежне висвітлення багатьох трагічних подій цієї війни, з постійними оновленнями на вебсайті видання та в соціальних мережах, а також у більш розлогих аналітичних статтях.

Дарина визнає, що керівництво навмисно прийняло рішення давати якомога більше інтерв’ю міжнародним медіа, щоб Україна постійно залишалась у центрі міжнародної уваги.

«На міжнародному рівні ми були відомі ще до вторгнення, оскільки нове видання створювалося за достатньо драматичних обставин. Впродовж кількох останніх тижнів ми отримали тисячі прохань про інтерв’ю та запитів на статті з нашими думками й поясненнями. Наша політика полягає в тому, щоби погоджуватися на все це, незважаючи на гостру нестачу кадрів. Важливо, щоб світ продовжував говорити про Україну, оскільки в той день, коли України більше не буде в новинах, все стане набагато гірше», – говорить вона.

Дарина тішиться з того, що з самого початку Kyiv Independent диверсифікував свої джерела фінансування.

Це означає, що, хоча видання й стикається з проблемами фінансування, воно все ж таки перебуває в кращому фінансовому стані, ніж більшість інших українських ЗМІ. На сьогоднішній день їхня сторінка на інтернет-платформі Patreon залучила 6878 передплатників та меценатів, а на платформі GoFundMe вони зібрали майже 1,9 мільйона євро. З огляду на повний крах рекламного ринку та відсутність комерційних доходів, це фінансування є суттєво важливим для поточної діяльності видання.

Будучи генеральною директоркою, Дарина зосереджена не тільки на повсякденній роботі, але й намагається думати про майбутнє. «Це важко. Ми перебуваємо у надзвичайно непередбачуваній ситуації, і не знаємо, що буде далі», – говорить вона.

Вона також зазначає, що ці тижні війни були важкими для кожного в команді. «Як журналіст, ви зосереджені на своїй роботі. Ви намагаєтеся відкласти на потім усвідомлення того, що відбувається навколо вас, але рано чи пізно вам доведеться це зробити. Це страшно. У багатьох із нас бувають хороші та погані дні», – говорить вона.

Сьогодні деякі з 20 членів команди Kyiv Independent повернулись у Київ, і вони знову починають приходити до редакції, де продовжують висвітлювати численні жахливі події цієї війни.