Віталій Матвєєв – адвокат на захисті дискримінованих

До 2019 року мало хто з українських адвокатів брався за захист людей із вразливих груп населення, які зазнавали дискримінації. Ситуація змінилась, коли з’явився молодий адвокат Віталій Матвєєв.

projector

Ще коли він був студентом юридичного університету в Одесі, Віталій Матвєєв став на шлях, що визначив його подальшу кар’єру, а саме захист тих, про кого часто забувають в адвокатській діяльності - представників вразливих та маргіналізованих груп. Вже тоді у 2010 році Віталій відчував гостру потребу допомагати іншим людям. За кілька років потому він заснував ГО «Прожектор».

Перша справа

Як і багато інших випускників університету, спочатку Віталій Матвєєв пішов стандартним шляхом, обравши кар’єру в комерційному банку. Але він ніколи не забував про свій перший інтерес до захисту тих, хто зазнає дискримінації. «Я продовжував допомагати неурядовим організаціям і громадським активістам як волонтер. Професійно я став займатися цією роботою тільки у 2018 році, коли до мене звернулась одна відома громадська правозахисна організація».

Він визнає, що це був поворотний момент у його житті, який мав глибокі наслідки не лише для нього, але й для тих українців, які стикалися з дискримінацією у своєму повсякденному житті.

Інший поворотний момент стався, коли він дізнався, що його колишня колежанка, яка мала ВІЛ-позитивний статус, з’ясувала, що за законом їй не дозволяється усиновити дитину.

«Я був шокований, коли з’ясував, що відповідно до закону від 2005 року ВІЛ-позитивним громадянам заборонено усиновлювати дітей, і що закон також містив довгий перелік інших категорій людей, як-от трансгендерні особи, яким також не дозволено усиновлювати дітей. Я вирішив, що треба діяти», – говорить він.

Projector2

Перша перемога

Як адвокат він подав позов проти Міністерства охорони здоров’я за порушення Конституції України та Європейської конвенції з прав людини. Судові слухання тривали два роки, але його наполегливість перемогла, і він виграв ту справу.

Після тієї визначної юридичної перемоги Віталій Матвєєв став відомою особою в Україні. Його стали запрошувати на телевізійні ток-шоу, він давав інтерв’ю і брав участь у громадських дискусіях. З часом його ім’я стало добре відомим серед людей із вразливих груп населення, які стикалися з дискримінацією та порушенням їхніх громадянських прав. Найголовнішим для нього стало те, що в той дискримінаційний закон від 2005 року було нарешті внесено поправки.

«Я почав отримувати сотні листів і повідомлень з усієї країни від людей, які стикалися з проблемами, подібними до тієї, яка була у моєї колежанки», – говорить пан Матвєєв.

«Я дізнався про жахливі випадки. Наведу такий приклад: одна бабуся не могла всиновити своїх онуків, чиї батьки загинули в автомобільній аварії, тільки тому, що мала ВІЛ-позитивний діагноз. В інших випадках люди, які хотіли всиновити дітей, зізнавалися в тому, що давали лікарям хабарі, щоб ВІЛ-позитивний статус не був зафіксований у їхніх медичних картах», – говорить він.

Projector3

Початок роботи «Прожектора»

Приголомшений масштабами проблем, з якими стикаються люди, та відсутністю доступної допомоги, Віталій Матвєєв вирішив взяти ініціативу в свої руки, і разом із товаришем вони заснували «Прожектор» – громадську організацію, яка зосередила свої зусилля на наданні юридичної та психологічної допомоги, а також на відстоюванні прав вразливих та маргіналізованих груп громадян.

Проте їхня робота не обмежується юридичною та психологічною допомогою. «Ми чітко усвідомлювали, що українцям необхідно надавати більше інформації про дискримінацію, щоб вони могли з розумінням і співчуттям ставитися до тих викликів, з якими стикаються інші, як наприклад особи, які постраждали від домашнього насильства, члени спільноти ЛГБТ+, люди, які живуть з ВІЛ, та медичні працівники, які постраждали від коронавірусу, – говорить він. – Сьогодні у нас є плани комунікації зі ЗМІ та активістами, які захищають права цих людей».

«Прожектор» стає відомим в українських судах. На цей час вони виграли понад 70 відсотків справ на півдні України та в Києві.

Зростання

Зі слів Віталія Матвєєва, наразі «Прожектор» є основною «точкою контакту» для клієнтів зі спільноти ЛГБТ+, для ВІЛ-позитивних людей та представників інших вразливих груп, що піддаються дискримінації або чиї права порушуються. Тож про роботу та репутацію організації стає добре відомо далеко поза межами її рідного міста Одеси. Команда «Прожектора», яка налічує сімох активістів, включно з юристами, адвокатами і психологинею, ледве можуть впоратися зі зростаючим попитом на їхні послуги.

«Ми працюємо за тим принципом, що надаємо нашим клієнтам всю необхідну підтримку. Ми допоможемо будь-яким жертвам дискримінації у будь-якому випадку», – говорить пан Матвєєв. – Навіть якщо це незначні проблеми, такі як дорожньо-транспортні пригоди, ми консультуємо їх щодо захисту їхніх прав».

Для людей зі спільноти ЛГБТ+ команда «Прожектора» також розробила практичний інструментарій щодо того, як правильно і безпечно користуватись Інтернетом, особливо на сайтах знайомств.

«Багато наших клієнтів з ЛГБТ-спільноти ставали жертвами шантажу, коли на таких сайтах вони розкривали свою сексуальну орієнтацію. Потім їхні особисті дані викрадалися різними шахраями. Після цього, мали місце преслідування, напади, погрози, а тому перед нами постала ціль – навчити їх самостійно захищати свої права.», – говорить він.

Projector4

Майбутнє

Віталій Матвєєв та його команда надають усі юридичні та психологічні послуги безкоштовно, здебільшого завдяки підтримці EED, який забезпечує інституційне фінансування.

«Ця робота є чимось більшим, ніж робота на повний робочий день, і така фінансова підтримка означає, що ми можемо надавати допомогу нашим клієнтам безкоштовно. Ми знаємо, що на такі юридичні та психологічні послуги існує величезний попит, і держава не спроможна заповнити цю прогалину», – говорить він.

Зараз пан Матвєєв і команда «Прожектора» працюють разом із наданим EED ментором над розробкою стратегічного плану, який зробить «Прожектор» фінансово самодостатнім. Окрім іншого, план передбачає, що клієнти будуть частково покривати витрати за надані юридичні послуги у випадках, коли вони можуть це собі дозволити. Також, пан Матвєєв сподівається поширити проєкт на інші міста, де також є величезна потреба на їхні послуги.

Він вважає, що в Україні ставлення до маргіналізованих груп змінюється.

«Українці, особливо молодь, виявляють більшу толерантність і розуміння до ЛГБТ+-спільноти, ВІЛ-позитивних людей та інших стигматизованих груп населення. Я твердо вірю в те, що саме належне застосування принципів верховенства права та наша прихильність до європейських цінностей сприяють цій фундаментальній зміні в суспільній свідомості», – говорить він.