Іван і Дарина Подоляни ГО «Промолодь»

Рушійна сила громадського життя в Черкасах

Мало хто з іноземців коли-небудь чув про місто Черкаси в центральній Україні, яке є одним із двадцяти чотирьох обласних центрів країни. Якщо вони й чули взагалі щось про це місто, то, скоріше за все, це було якось пов’язано із сільськогосподарським виробництвом регіону.

Але це невдовзі може змінитись. Молода пара з Черкас, Іван і Дарина Подоляни, засновники ГО «Промолодь», здійснюють діяльність, яка привертає неабияку увагу на місцевому, загальнонаціональному і навіть міжнародному рівні. Цей енергійний і динамічний дует вдихає нове життя у своє місто.

 

promolod 1

2014 рік – переломний момент

Як і для багатьох інших громадських активістів в Україні, переломним моментом для цієї пари стала Революція Гідності.

Як пояснює Іван Подолян, на той час він думав лише про те, чим він міг би бути корисним для своєї країни, і яким чином міг би найкраще сприяти розвитку «нової» України.

«Я думав про те, щоб піти в армію, але знав, що з мене був би кепський солдат. Я з величезною повагою ставлюся до тих, хто пішов воювати добровольцем, і для мене ключове питання полягало в тому, що саме запропонує ця «нова Україна» тим молодим чоловікам і жінкам після їхнього повернення з війни додому?»

Удвох із дружиною вони вирішили спрямувати свої зусилля і енергію на покращення свого міста шляхом формування соціального і громадського життя, щоб створити більше можливостей і стимулів для всіх у цій «новій Україні».

«Ми почали з організації місцевих заходів і зібрань на кшталт розмовних клубів, курсів з англійської мови та фестивалів», – пояснює Подолян. «У 2014 році ми організовували в нашому місті фестиваль «Твоя країна» в рамках масштабної загальнонаціональної кампанії, спрямованої на те, щоб у різних містах розповісти українцям про красу та багатство їхньої власної країни, включаючи Черкаси як частину цієї ініціативи».

 

Інкубатори місцевої громадської активності та розвитку бізнесу

Їхньою наступною ідеєю було створення інкубатора для громадських проєктів, який надавав підтримку потенційно цікавим місцевим ініціативам громадянського суспільства. Цей флагманський проєкт, започаткований як волонтерська ініціатива, став їхньою головною діяльністю та основою для створення «Промолоді», яка була офіційно зареєстрована як громадська організація у квітні 2015 року.

«Щороку ми проводимо один інкубатор для громадських ініціатив і два-чотири курси бізнес-інкубатору, на які приходять в середньому 30-35 учасників зі своїми конкретними ідеями проєктів», – пояснює Подолян.

«Ці інкубатори є чудовим інструментом розвитку активного громадського життя в нашому місті», – говорить він. Ця заява має кількісне підтвердження. З 2014 року понад 500 жителів Черкас взяли участь у інкубаторних програмах організації.

Учасники програм і надалі підтримують зв’язок, а випускники часто виступають в ролі наставників-консультантів для нових учасників. На щотижневих зустрічах вони разом обговорюють проблеми і виклики, що постають перед ними, хід втілення їхніх проєктів, а також допомагають одне одному шляхом налагоджування мережі корисних знайомств та спілкування.

«Всі ці проєкти – результат командної роботи всієї громади», – говорить Подолян, з гордістю вказуючи на стіну, завішану фотографіями десятків громадських активістів, які брали участь в інкубаторних програмах. «Проєкти наших випускників втілюються майже в будь-якій сфері – це спорт, музика, кінофестивалі, неформальна освіта, хімія, первинна допомога, ремесла, публічні виступи, туризм, програмування. Список можна продовжувати й продовжувати».

Одним з успішних проєктів, започаткованих випускником «Промолоді», є Черкаський фестиваль академічної музики, на якому композитори і музиканти виконують сучасні композиції на класичних інструментах. Фестиваль розпочинався як скромна місцева подія з виступами під відкритим небом, але згодом до черкаських композиторів приєдналися колеги з інших українських міст, таких як Київ. Сьогодні ж на сцені Черкаської філармонії місцевий симфонічний оркестр виконує твори композиторів з усього світу.

Стійкість як ключовий вимір успіху

Стійкість і підтримка місцевих громад є двома провідними принципами «Промолоді» та її проєктів.

Згодом, спираючись на успіх інкубатора громадських проєктів, «Промолодь» розпочала проєкт-близнюк – бізнес-інкубатор. Як і в інкубаторі громадських проєктів, одним з найважливіших пріоритетів для бізнес-проєктів є їхня стійкість.

Бізнес-інкубатор також тісно пов’язаний зі «старшим братом». Випускники програми, серед яких є місцеві підприємці і представники ділових кіл, також долучаються до громадського життя свого міста і починають відчувати свою частину соціальної відповідальності за місцеву громаду.

Багато випускників бізнес-інкубаторів стають донорами і спонсорами громадських проєктів, розроблених під егідою інкубатора громадських ініціатив. Це означає, що навчальні та офісні приміщення «Промолоді» вже мають повну підтримку і стабільно працюють завдяки внескам місцевих донорів.

Іван згадує кількох випускників бізнес-інкубаторів, які досягли значних успіхів, і наводить приклад власниці однієї дрібної компанії з виробництва харчових продуктів: «У неї був невеликий магазин із крафтовим сиром та іншими молочними продуктами, і після участі в інкубаторній програмі вона збільшила продажі на 40 відсотків. Вона почала співпрацювати з місцевими фермерами, які стали її постійними постачальниками».

Завдяки гранту EED Іван і Дарина Подоляни разом із командою ведуть роботу «Промолоді» на засадах повної зайнятості, і це більше не є волонтерською діяльністю.

«Підтримка EED дала нам час для розвитку та розширення нашої спільноти, яка включає представників бізнесу та громадських активістів. Зараз наша бізнес-мережа надає підтримку мережі громадських активістів. Наша спільнота починає працювати на принципах самопідтримки», – говорить Подолян.

promolod text1

Погляд у майбутнє

Зараз Іван та Дарина є впізнаваними громадськими діячами у своєму рідному місті, і вони вже привернули увагу міської влади, різних політичних партій, а також на міжнародному рівні.

Відповідаючи на запитання, чи зацікавлені вони у можливій політичній кар’єрі, Іван відповідає так: «Ми не беремо участі у виборах, у політичній боротьбі, і не маємо посад в органах місцевого самоврядування. Але завдяки нашій експертизі, репутації та медійності ми відчуваємо, що здатні впливати на прийняття рішень в міській адміністрації».

Що ж стосується планів на майбутнє, Іван та Дарина Подоляни твердо вирішили залишатись у Черкасах. «Наша сила і головна причина успіху наших проєктів полягає в тому, що ми місцеві. Ми знаємо нашу громаду, наших партнерів і місцеві потреби. І в жодному іншому місці у нас цього не буде».